Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kliniğimizde genel olarak kompozit (ışınlı-beyaz) dolgu yapılmaktadır. Bu dolgular yapıldıkları andan itibaren yemek yenebilecek sertliğe ulaşırlar. Dolgu açısından hemen yemek yenmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Fakat dolgu sırasında genel olarak lokal anestezi (uyuşturma) uygulanmaktadır, bu uyuşukluk gecene kadar dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokuların ısırılıp zarar verilebileceği ihtimalinden dolayı yemek yenmemelidir. Yine yumuşak dokulara zarar verebilecek derecede aşırı soğuk-sıcak içereceklerden kaçınılmalıdır. Eğer lokal anestezi uygulanmadıysa kinikten çıktığınız andan itibaren kompozit(beyaz) dolgularda hiçbir ekstra kısıtlama yoktur.
Uyuşukluğun geçip geçmediğini kontrol etmek için asla dişlerinizle dudağınızı ya da dilinizi hafifçe de olsa ısırarak kontrol etmeyiniz. Size hafifçe gelen bu ısırma kuvveti aslında sandığınızdan çok daha büyük olabilir ve sonucu uyuşukluk geçtikten sonra ortaya çıkabilir. Parmağınızla dudağınıza dokunarak test edebilirsiniz. Genelde üst çenede operasyonlarından sonra 3saatte anestezi etkisi geçmektedir. Alt çene arka grup dişlerde bu uyuşukluğun geçme suresi 5-6 saate kadar uzayabilmektedir. Bu sureler kısıdın kısığa de değişmektedir.

Genel olarak amalgam(gümüş-metal) diş dolgu kullanımı çok azalmış olsa da bazı özel durumlarda halen alternatifi olmayan ve güvenle kullanılabilen bir maddedir. Kliniğimizde yüzde 95 ten fazla oranda kompozit dolgu yapılmakla birlikte kompozitin başarılı olamayacağı ender durumlarda amalgam dolgu yapılabilmektedir. Amalgam dolgu yemek yenebilecek sertliğe 2 saatte ulaşmakta ve final sertliğe 24 saatte ulaşmaktadır. Bu sebeple eğer ağzınıza amalgam dolgu yapıldıysa 2 saat hiçbir şey yememeniz, 24 saat boyunca da sert gıdaları diğer çenenizin diğer yarısıyla yemeniz gerekmektedir. Yine uyuşukluk geçinceye kadar dil, yanak, dudak gibi yumuşak dokulara zarar verebileceğinden dolayı yemek yememeniz ve çok soğuk-sıcak içecekleri içmemeniz gerekmektedir.

Dişin canlı dokusuna yani sinirlere çok yakın bir dişinize dolgu yapılmışsa 3 haftaya kadar suren soğuk-sıcak hassasiyeti olması normaldir. 3 hafta içerisinde hassasiyet yavaşça azalacak ve geçecektir. Eğer geçmiyorsa hekiminizle iletişime geçiniz.
Dolgu yapıldıktan sonraki ilk 12 saat içerisinde gerek dişetinden gerekse operasyon yapılan dişten kaynaklanan ağrılar için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Dolgu yapıldıktan sonraki günden itibaren halen ağrı kesici kullanmanız gerekiyorsa muhtemelen dişinize kanal tedavisi yapılması gerekecektir, hekiminizle iletişime geçiniz.

Ağzınızı kapadığınız anda ya da dişiniz üzerine gelen baskıyla ağrı oluyorsa ilgili bölgeyi kullanmayın ve hemen hekiminize başvurun. Uyuşukluk dolayısıyla fark edilemeyen dolgudaki fazlalıklar-yükseklikler bu tarz ağrılara sebep olabilir ve hemen müdahale edilmezse sorun büyüyebilir. Dişi hiç uyuşturmaya gerek olmaksızın çok ufak bir aşındırmayla bu tarz problemler çözülebilmektedir.

Sinirlere çok yaklaşmış dolgularda bu tarz baskı ağrılarının geçmesi için 4-6 haftalık bir surece ihtiyaç olabilmektedir. Bu süreçte baskı ağrısı gittikçe azalıp geçmiyorsa muhtemelen kanal tedavisi gerekecektir.
Dolgu sonrası gerek dolgunun uzun ömürlü olması gerekse sizin dolguya daha kolay adapte olabilmeniz için dolgu cilalanmaktadır. Her ne kadar cilalanmış da olsa 1-2 haftalık süreçte diş dolgusu dilinize ve size bir miktar yabancı gelebilir. Eğer 2 haftalık bu surecin ardından hala dilinize takılan ya da size yabancı gelen bir durum varsa hekiminize başvurunuz. Hiç uyuşturma gerekmeksizin yapılan ufak bir zımparalama ve ekstra cilalama işlemi ile sorun giderilebilmektedir.

Dolgu sertleştikten hemen sonra dişlerinizi normal şekilde fırçalayabilirsiniz. Diş ipi, ağız duşu, ara yüz fırçası kullanabilir gargara yapabilirsiniz.

Dolgu yapılmış bir dişinizle normal doğal dişinizle yiyebileceğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak vb. gibi sıra dışı kuvvetleri doğal dişlerinize uygulamamanız gerektiği gibi dolgulu dişlerde de kaçınmalısınız

Leave a Comment