Ortodontik TedaviKanal Tedavisi Nedir ?

Kanal tedavisi dişin en iç kısmında bulunan pulpa adı verilen sinir dokusunun alınması , ardından diş kökleri içindeki kanalların genişletilerek dezenfekte edilmesi ve genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir.

 

 

 

 

 

 

Kanal tedavisi dolguyla geçmeyen diş ağrı ve hassasiyetleri bu yöntemle giderilerek doğal dişiniz ağızda tutulmuş olur. Diş çekiminin alternatifidir. Kanal tedavisi ağızda uzun yıllar fonksiyon sağlayacak kendi doğal dişiniz kalır. Bu sayede çok daha masraflı-zorlu tedaviler olan implant ve köprü tedavileri yaptırmanıza gerek kalmaz.
Dişler canlılığını kaybettiği için esnekliği azalır ve kırılganlaşır. Hafif renkleşme görülebilir. Özellikle ön bölgede estetik sorun oluşturabilir.
Apex locator: kanal boyunun tespit edilmesinde en güvenilir ve doğru sonuç veren cihazdır. Tedavinin başarısını doğrudan etkiler. Fosfor plak: bu yöntemle alınan röntgenler en detaylı görüntüyü verir. Rotary-reciprokal sistemler: kanalların hızlı ve konforlu biçimde 3 boyutlu olarak genişletilmesini sağlar. Sonic yıkama: titreşim hareketleri ile kanal içinde maksimum dezenfeksiyonu sağlar.
Kurallara uygun yapılmış tedavilerde başarı oranı yüzde 90 lara yaklaşmaktadır. Yüzde 95 leri aşan başarı oranı için mutlaka ileri teknolojik cihazların kullanılması gerekir. Kök kanallarının tıkalı olduğu ya da kanal tedavisi ile düzelemeyecek boyutta iltihabi alanların olduğu durumlarda bazı cerrahi yöntemlerle diş ağızda tutulmaya çalışılır.

Uygulama Alanları

Uygulama