Ortodontik Tedavi

Nedir ?

Ortodonti (tel tedavisi), dişlerdeki çapraşıklıkların tedavisi yanında alt-üst çenelerin birbirleriyle ve yüzle olan genel ilişkisini düzeltmeyi amaçlayan bir tedavi şeklidir.

Uygulama şekilleri

Hareketli apereyler:

Uygulama Alanları

Uygulama

Tedavi sonunda kendi doğal dişleriniz ağızda kalmış olur. Estetik görüntünün düzelmesi kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmenizi sağlar Estetiğin yanında çapraşıklıkların neden olduğu çürük, dişeti sorunu gibi sorunların önüne geçilmiş olur. Daha iyi bir çiğneme sayesinde çene eklemi , baş-boyun ağrıları sorunları azalır ve sindirim sistemi sorunlarının önüne geçilir.
Tedavi süresinin genel olarak uzun olması . Tellerin dışarıdan bakıldığında görulmesi (porselen braketlerle bu sorun azaltılmıştır)
Dijital panaromik ve sefalometrik rontgenlerin ayrıntılı analizi , modellerin analizi, kontroller sırasında fotoğraflama ve fotoğrafların arşivlenmesi.
Ortodontik tedavi süresi 4 aydan 4 yıla kadar değişebilmekte ortalama 2 yıl sürmektedir. Ortalama 4 haftada bir kez hastanın rutin kontrole gelmesi gerekmektedir.
Hekimin verdiği apereyler hekimin belirttiği süreler kadar mutlaka kullanılmalı ve randevulara sadık kalınmalıdır. Ağız hijyenine maksimum dikkat edilmesi gerekmektedir. Hekimin belirttiği şekilde ve sıkılıkta fırçalama yapılmazsa braketlerin etrafında beyaz lekelenmelerle beraber çürüklerin çok kolay oluşabileceği unutulmamalıdır. Ağız hijyenini arttırmak için ağız duşu (oxyjet) kullanılmalıdır. Evde değilseniz diş ipi ya da arayüz fırçası kullanılmalıdır. Sert gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ufak parçalar halinde yenmelidir. Dişlerin eski çapraşık haline dönmemesi için tedavi bitiminden sonra hekimin belirttiği süre boyunca bazı pekiştirme apereyleri kullanılmalıdır.